Ryder Cup RGC/VöG 6.9.2020 RESULTAT

Ryder Cup RGC/VöG 6.9.2020 RESULTAT

SLUTRESULTAT

Remson Golf Club  11.5+15.5 = 27

Vörå Golf                14.5+10.5 = 25

 

HCP-RESULTAT FRÅN BEST BALL OCH SCRAMBLE 6.9.2020 vid Remson

(Sifferresultat från de kort som inlämnats och fyllts i på sådant sätt att de går att tyda)

 

Sven-Erik Emtö  9/Markus Hästö 6  Scramble hcp 4 (4.1)

Matias Kullbäck 9/Lars-Erik Hanner 9  Scramble hcp 5 (5.2)

VöG vann Best Ball med 1/0 och Scramble med 2/1

 

Jens Östman 4/Robert Heselius 10  Scramble hcp 3 (3.4)

Alexander Rex 6/Hannes Rintamäki 18  Scramble hcp 6(5.8)

RGC vann Best Ball med 3/1 och Scramble med 3/1

 

Ove strand 9/Mikael Vikström 10  Scramble hcp 6 (5.5)

Stefan Kulp 11/Jan-Erik Södergård 10  Scramble hcp 6 (5.9)

RGC vann Best Ball med 3/2, VöG vann Scramble med 2/0

 

Kim Löf 18/Jan-Erik Backlund 13  Scramble hcp 9 (8.6)

Harry Norrgård 14/Karin Norrgård 18  Scramble hcp 9 (9.2)

VöG vann Best Ball med 5/3, RGC vann Scramble med 2/0

 

Johan Rosengård 9/Allan Öst 7  Scramble hcp 5 (4.9)

Torolf Höglund 6/Thomas Carp 8  Scramble hcp 4 (4.0)

RGC vann både Best Ball och Scramble  

 

Roger Edström 17/Mikael Sundqvist 7  Scramble hcp 8 (8.1)

Ingmar Jåfs 16/Ole Edén 16  Scramble hcp 9 (9.4)

RGC vann både Best Ball och Scramble

 

Magnus Boqvist 12/Matts Mattjus 7  Scramble hcp 6 (5.9)

Gunilla Kattil 14/Helen Jåfs 12  Scramble hcp 7 (7.3)

RGC vann Best Ball med 3/2 och Scramble med 3/2

 

Göran Backman 5/Gustav Segerstam 5  Scramble hcp 3 (2.7)

Dan Nylund 8/Mats Ingman 6  Scramble hcp 4 (3.9)

VöG vann Best Ball med 1/0, Scramble Even

 

Ove Klemets 7/Tommy Sandström 14  Scramble hcp 6 (5.6)

Sebastian Granholm 11/Kim Kattil 13  Scramble hcp 7 (6.8)

VöG vann Best Ball med 2/1 och Scramble med 3/1

 

Bo-Johan Weckman 12/Sari Weckman 15  Scramble hcp 8 (7.6)

Christoffer Wiik 17/Roland Mattbäck 9  Scramble hcp 7 (6.9)

Best Ball Even, RGC vann Scramble med 2/1

 

Gun-Britt Sundqvist 12/Siv Backstedt 18  Scramble hcp 8 (8.3)

Siv Höglund 18/Bernice Haga 17  Scramble hcp 10 (10.4)

VöG vann Best Ball med 2/, RGC vann Scramble med 3/1

 

Jan Brännkärr 10/Anton Thors 11  Scramble hcp 6 (5.9)

Mikael Bäck 14/Bo Beijar 9  Scramble hcp 6 (6.3)

Best Ball Even, RGC vann Scramble med 2/0

 

Nils-Erik Mattjus 10/Helena Westerlund 11  Scramble hcp 6 (6.0)

Ulla-Britt Ingman 15/Carola Löf 18  Scramble hcp 9 (9.3)

VöG vann Best Ball med 2/0, RGC vann Scramble med 5/3

 

 

 

 

 

Bennäsvägen 415
68910 Bennäs

Tel: 050-5338733
Fax: 06-7236803

@: gsegerst(a)gmail.com